Continuous Glucose Monitoring czyli … ciągły monitoring glikemii

5
31448

CGMS-Continuous Glucose Monitoring-system ciągłego monitorowania glikemiiCiągły monitoring glikemii (CGM) to obecnie najbardziej gorący temat w świecie diabetologii. W tym artykule pragnę was zapoznać z z CGM i udzielić ewentualnych informacji pomocnych w rozmowie z lekarzem lub edukatorem jeśli uważasz, że CGM byłby dla Ciebie odpowiedni.

CGM jest urządzeniem wyposażonym w sensor, który jest umieszczony podskórnie i dzięki niemu można w sposób ciągły monitorować wartości cukru we krwi.

Urządzenie w sposób graficzny wyświetla dane z sensora co 5-10 minut jako uśrednione dane otrzymywane z sensora.Obecnie są dwa urządzenia CGM dopuszczone do sprzedaży i zatwierdzone przez FDA  (Food and Drug Administration): Medtronic Minimed Paradigm Real-Time oraz DexCom STS.

Nie jestem tu po to, żeby pisać, które z tych 2 urządzeń jest lepsze. Tak naprawdę oba monitorują glikemię w ten sam sposób. Ale powinniście wiedzieć, że oba urządzenia wymagają założenia drugiego wkłucia – niezależnego od wkłucia pompy insulinowej – jeśli z niej korzystasz. Ma to miejsce również w przypadku pomp insulinowych Minimed Paradigm.

Moim zdaniem, najbardziej rozpowszechnionym mitem stosowanym w marketingu firm sprzedających CGM jest to, że możemy powiedzieć „do widzenia” zwyczajnym pomiarom z przekłuwanych palców. Niestety ale w dalszym ciągu niezbędne jest kontrolowanie wartości poziomu cukru we krwi przy użyciu glukometru. Urządzenia CGM wymagają przynajmniej dwukrotnej kalibracji w ciągu dnia przy użyciu wyników uzyskanych na glukometrze. Tak więc FDA oświadcza, że nie powinno się podejmować decyzji tylko i wyłącznie na bazie wyników uzyskanych przez urządzenia CGM. To oznacza potrzebę korzystania z glukometru równie często jak to miało miejsce przed podłączeniem urządzenia do ciągłego monitoringu glikemii jeśli chcemy określać dokładne zapotrzebowanie na insulinę lub chcemy podjąć jakąś inną opcję leczenia.

Tak więc dlaczego CGM jest takim świetnym urządzeniem? Wartości poziomu cukru we krwi mogą się zmieniać w sposób bardzo szybki i z wielu różnych powodów. Wiadomo, że tylko częsta kontrola poziomu cukru we krwi pozwala na dokładne określenie prawidłowego postępowania leczniczego. Wyobraź sobie, że sprawdzasz przy pomocy glukometru cukier co 5 minut – daje to 288 pomiarów w ciągu całej doby (oczywiście wyklucza to możliwość jakiegokolwiek snu).
CGMS-Continuous Glucose Monitoring-system ciągłego monitorowania glikemii Medtronic Minimed Guardian
To jest właśnie to co robią urządzenia CGM. Najbardziej przydatnymi informacjami informacjami uzyskiwanymi przy pomocy urządzeń CGM nie są aktualne wartości poziomu cukru we krwi tylko trendy (wykresy spadków i wzrostów wartości cukru we krwi) będące odzwierciedleniem ciągłych pomiarów. Możliwość wykrywania tendencji wzrostowych lub spadkowych w profilu glikemii była do tej pory brakującym ogniwem w całkowitej kontroli glikemii (przyp.red: trendy jak i w/w tendecje można uzyskiwać dzięki podłączeniom pomp insulinowych i glukometrów do komputerów i analizie dzięki odpowiednim oprogramowaniom). Jeśli wiesz, jaką tendencję (spadkową czy wzrostową) wykazują poziomy cukru we krwi wtedy możesz podjąć odpowiednie działanie żeby zapobiec efektom tych tendencji.

I na koniec – koszta. Urządzenia CGM nie są obecnie pokrywane przez żaden rodzaj ubezpieczenia a koszt ich zakupu i eksploatacji nie należy do tanich. Koszt urządzenia to odpowiednio $800 dla urządzenia DexCom i $990 dla urządzenia firmy Minimed (Minimed oferuje więcej sensorów w zestawie startowym niż DexCom).

Sensory obu firm powinny być używane maksymalnie 3 dni a ich koszt to $35 (sprzedawane w zestawach po 5-DexCom i 10 sztuk – Minimed). To oznacza, że max co 3 dni sensor powinien być wymieniany na nowy. Twój lekarz lub edukator pomoże Ci porównać wady i zalety oby tych urządzeń i serwis oferowany przez producentów.

To teraz zastanówmy się. Czy to faktycznie takie idealne urządzenie czy jeszcze pozostaje dużo do życzenia i do tej pory jest to chwyt marketingowy naciągający nieświadomych ludzi ?! To już niech każdy osobiście przemyśli – artykuł daje wiele do myślenia.

Misiek

Źródło: Health Yahoo Com, Christine McKinney, M.S., R.D., C.D.E., 06.10.2006.

5 KOMENTARZE

  1. Jest to napewno wielki krok do przodu jesli chodzi o pomiar glikemii lecz czytajac ten artykul stwierdzilem ze niejest to doskonale urzadzenie skoro musze je kalibrowac czy sprawdzac wiarygodnosc wynikow zwyklym glukometrem. I koszty sa jak zwykle wysokie samej eksploatacji a niesadze ze beda sensory refundowane.

  2. Plemniczek – sorry za priv – ale czy nie masz przypadkeim na imię Karol? Bo kojarząc Twój oryginalny pseudonim i skłonność do popełniania błędów przypominasz mi kogoś znajomego:) Pozdrawiam.

  3. ja właśnie dostałęm Paradigm 722 od mojej wspaniałej kobiety. Nie wiem prawie nic na ten temat więc buszuję po stronach i czytam o co w tym wszystkim chodzi. Wkurza mnie, że mieszkam w kraju w który to rzad okrada swoich wyborców, a w zamian nie refunduje podstawowych leków, które ratują życie. Może przynajmniej cześciowa refundacja?

  4. Misiek, FDA to Food and Drug Administration, a nie „Federal Diabetes itd”. Jak popełniasz taki błąd, to nie chce mi się czytać dalszej części artykułu. Zważ jednak, że piszesz dla ludzi chorych, dla których każde słowo może mieć znaczenie nie tylko w sensie ogólnym ale i dosłownym. Jestem dziennikarzem i udzielę Ci rady rodem z CzK: ufamy ale sprawdzamy. Mowa o wierze we własne umiejętności i wiedzę na każdym etapie tworzenia artykułu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.