Skóra zimą woła o pomoc

2
1400

bies/stock.xchngCzy wiecie, że cukrzyca może powodować pieczenie i wysuszenie skóry, a także wolniejsze jej gojenie? Dowiedzmy się co można zrobić, aby skóra była zdrowa.

Według National Diabetes Information Clearinghouse (NDIC) cukrzyca wpływa na stan skóry oraz stóp na wiele sposobów:

  1. Jeżeli poziom cukru we krwi jest wysoki, organizm traci płyny, co przyspiesza proces wysuszenia skóry. Sucha skóra może swędzieć oraz pękać, co sprawia, że zaczynasz ją drapać. Przez popękaną skórę zarazki łatwiej się dostają i wywołują infekcje. Podniesiony poziom cukru we krwi jest pożywką dla zarazków, a infekcje się pogłębiają.
  2. Uszkodzenia nerwów mogą zmniejszyć ilość wydzielanego potu. Może to doprowadzić do wysuszenia skóry. Dodatkowo diabetycy z uszkodzonymi nerwami w nogach i stopach, mają ograniczone odczuwanie bólu, gorąca lub zimna w warunkach ekstremalnych, a powikłanie zwane neuropatią cukrzycową może doprowadzić do dużych owrzodzeń lub infekcji.
  3. Słabe krążenie krwi – kolejne bardzo poważne powikłanie cukrzycy – zwane również miażdżycą naczyń obwodowych występuje wtedy, gdy niewystarczająca ilość krwi przepływa do nóg i stóp, spowalniając procesy gojenia się owrzodzeń oraz leczenia infekcji. Palenie w przypadku cukrzycy jeszcze bardziej pogarsza problemy z krążeniem krwi.

nem_youth/stock.xchngTe nieprzyjemne powikłania mogą spowodować duże zniszczenie w obrębie skóry oraz stóp. Używanie dobrej jakości balsamów ochronnych sprawi, że wierzchnia warstwa skóry będzie chroniona przede wszystkim przed utratą wilgotności, jak również będzie wiązała wilgoć z powietrza w skórze za pomocą specjalnych, nawilżających kremów wysokiej jakości. Ponadto balsamy ochronne pomagają zatrzymać czynniki drażniące z dala od głębszych warstw skóry i nie są zmywane w czasie mycia mydłem, także wystawienie na działanie środków chemicznych nie będzie tak szkodliwe, a skóra będzie sama się goić.

Następujące wskazówki pomogą Wam w najlepszy sposób troszczyć się o skórę w czasie zimowych miesięcy:

  • Staraj się dobrze kontrolować cukrzycę. Osoby z wysokimi poziomami cukru we krwi często mają suchą skórę i mniejszą możliwość zatrzymania szkodliwych bakterii. Obie te sytuacje zwiększają ryzyko infekcji.
  • Staraj się, aby Twoja skóra była czysta i sucha. Używaj talku kosmetycznego w miejscach, gdzie skóra dotyka skóry, takich jak pachy i pachwiny.
  • Unikaj bardzo gorących kąpieli i pryszniców. Jeżeli masz suchą skórę, nie korzystaj z pianki do kąpieli. Pomocne mogą okazać się nawilżające mydła. Po kąpieli użyj balsamu ochronnego, który pomoże skórze zachować wilgotność. Ale nie nakładaj go między palcami u stóp. Dodatkowe nawilżenie tych miejsc może spowodować rozwój grzybicy.
  • Nie dopuszczaj do wysuszenia skóry. Drapanie suchej lub swędzącej skóry może sprawić, że będzie ona pękać, co wywoła infekcje. Nawilżaj skórę balsamem, aby zapobiegać pierzchnięciu, szczególnie w czasie zimnej lub wietrznej pogody.
  • Lecz rany od razu. Mniejsze rany przemywaj mydłem i wodą. Nie używaj środków dezynfekujących na bazie związków rtęciowych, alkoholu ani jodyny do oczyszczenia skóry, ponieważ są one za ostre. Używaj tylko kremu z antybiotykiem lub maści, którą przepisze Ci lekarz. Mniejsze rany osłoń sterylną gazą. W przypadku, gdy masz większą ranę, oparzenie lub infekcję natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
  • W czasie zimnych, suchych miesięcy utrzymuj wyższą wilgotność w mieszkaniu. Jeśli to możliwe, podczas takiej pogody staraj się kąpać rzadziej.
  • Używaj łagodnych szamponów. Nie używaj środków do higieny intymnej w spray’u.
  • Skontaktuj się z dermatologiem jeżeli masz problem ze skórą, z którym nie jesteś w stanie sam sobie poradzić.
  • Troszcz się starannie o swoje stopy. Codziennie sprawdzaj czy nie ma na nich podrażnień ani ran. Noś szerokie, płaskie, dobrze dopasowane buty. Przed założeniem sprawdzaj czy w obuwiu nie ma jakichś przedmiotów.

Źródło: diabetichealthinfo.com, zdjęcia: stock.xchng, tłumaczenie: Monika Szurdyga

2 KOMENTARZE

  1. Cześć Iza,

    ja choruję ok 14 lat i dość często noszę buty na obcasie (jestem dość niska a mój narzeczony wysoki :-)), nawet wysokie szpilki. Jak dotąd nie mam problemu ze stopami. Przede wszystkim co wieczór wcieram krem nawilżający i oglądam stopy. To już taki rytuał. Zwracam uwagę na otarcia i ranki. Jeśli but mnie uciska, nie noszę go zbyt często albo rozciągam u szewca. Myślę, że nie warto wpadać w przesadę. Wszystko jest dla ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.